logo
Sociální služby města Havlíčkova Brodu
„Člověk člověku je vším.“

Projekt Zahrada aneb Zasaďte strom pro své blízké

Cílem tohoto projektu je zkvalitnění života uživatelů sociálních služeb v Domově pro seniory, Reynkova i pro občany města, kteří ji budou moci využívat. Projekt je zaměřen na zahradní úpravy okolí domova pro seniory, který je umístěn v panelákové zástavbě sídliště Výšina. Tento prostor není vhodně řešen pro uživatele sociálních služeb.

Nová zahrada zabezpečí dostatek míst vhodných k odpočinku a relaxaci. Zahradu ozdobí kvetoucí keře a květiny, které potěší oči i duši.

Oslovujeme tímto rodiny i občany města k příspěvku na konkrétní strom či keř v zahradě. Každý strom bude označen cedulkou se jménem dárce.

Celý popis projektu Zahrada aneb Zasaďte strom pro své blízké si můžete prohlédnout ve formátu PDF.

 

Děkujeme všem dárcům, mezi které patří:

Vladimír Tichý
Jiřina Franzová
MUDr. Ludmila Skálová
Jaroslav Peterka
MUDr. Petr Linhart
Radek Šedý
Jana Coufalová
RNDr. Marie Venzhoferová
Dana Špinarová
Dana Kerberová
MUDr. Zuzana Froňková
Milan Plodík
Miroslava Drahozalová a kolektiv
Vladimír Čihák
Mgr. Petra Trtíková a kolektiv
Okrašlovací spolek BUDOUCNOST o.s.
Marie Vondrová
Stanislava Kasalová
SEDUCA-CZE s.r.o.
Marie Svobodová
Zdeněk Švec
Zdeňka Žáková
Doc. Ing. Karel Šperlink, CSc., FEng.
zaměstnanci společnosti Billa spol. s r. o. Havlíčkův Brod
Ing. Lenka Benešová

 

Tento projekt byl vypsán v roce 2013, ale bohužel jsme ho nebyli schopni realizovat v plánovanou dobu. Realizace byla odložena na rok 2015 a všem dárcům jsme zaslali omluvný dopis.

Na projekt Zasaďte strom pro své blízké navázal projekt „Zeleň do Havlíčkova Brodu“, který se skládal z pěti dílčích projektu a jedním z nich je „Zahrada smyslového vnímání“ u Domova pro seniory Reynkova. Projekt byl podpořen MŽP a SFŽP a realizátorem tohoto projektu bylo Město Havlíčkův Brod. Projekt byl realizován v letech 2015/2016.

Cílem projektu je vytvořit zahradu – prostor pro aktivní život, pro setkávání a začleňování seniorů, rodin s dětmi a dospělých. 

Dne 29.9.2016 proběhlo oficiální otevření Zahrady smyslového vnímání u Domova pro seniory pod záštitou pana starosty Mgr. Jana Tecla, MBA. a paní místostarostkou Bc. Ivanou Mojžyškovou. 

     

    

Zahrada je přístupná všem od ranních hodin až do hodin večerních.

Zahradu využívají senioři sociálních služeb v rámci zahradní terapie, která je zakomponována do nabídky sociálních služeb denního stacionáře, domova pro seniory i seniorům  žijících ve svých domácnostech.

V zahradě jsou instalovány informační tabule o historii místa, kde se nachází zahrada i o historii sociálních služeb, dále o stromech, rostlinách a keřích, které jsou v zahradě vysazeny.

V zahradě je realizována  multimediální  naučná stezka, která aktivně zapojuje žáky základní školy do realizace projektu a propojuje mezigenerační komunikaci s klienty domova pro seniory. Žáci si v praxi vyzkouší materiál k environmentálnímu vzdělávání v praxi za využití nových technologií.

Zahradu využívají žáci též v rámci výuky v hodinách přírodopisu (prakticky vypomáhají na zahradě s údržbou), v hodinách českého jazyka (zpracovávají referáty) a v hodinách práce na PC vytváří webové stránky zahrady aj.

I v zimě je z části zahrada průchozí a udržovaná, tudíž ji návštěvníci mohou navštívit. A takhle vypadá naše zahrada v zimě.

  

V domově pro seniory jsou v rámci zahradní terapie zpracovávány produkty, které byly na podzim sklizeny (např. se vyrábí vonné bylinkové sáčky).

Od jara plánujeme prohlídky zahrady s výkladem ve spolupráci s Ondřejem Jahodou, který je zakladatel projektu Grand Garden (zabývající se zahradami pro seniory), vítěz mezinárodní studenské soutěže Social Impakt Award 2015 – podporující společensky odpovědné podnikání) na prohlídkách zahrady se budou účastnit i senioři pobytových služeb.

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru